top of page
3_agata_ciastoń_fot_alicjakielan_edited.

Jestem niezależną kuratorką, badaczką i autorką. W pracy interesuję się przede wszystkim problematyką różnorodnie pojmowanych granic i terytoriów. W moich projektach często powracają zagadnienia dotyczące krajobrazu oraz relacji człowieka ze światem zwierząt, roślin i rzeczy. Uzyskałam tytuł doktory w dziedzinie kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Od wielu lat współpracuję z instytucjami kultury, edukacji oraz wydawnictwami – m.in. BWA Wrocław, Muzeum Współczesne Wrocław, Wrocławski Instytut Kultury, Krupa Gallery, Wydawnictwo Warstwy, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

W 2023 roku kuratorowałam międzynarodowy program rezydencji „Czyje głosy są słyszane” we Wrocławskim Instytucie Kultury. Jestem też pomysłodawczynią, koordynatorką i kuratorką wystaw zbiorowych: „Poezja i performans. Perspektywa wschodnioeuropejska” (Muzeum Współczesne Wrocław, 2020) oraz „Miesięcznik Fotografia 1953–1974” (Muzeum Współczesne Wrocław, 2017), a także licznych wystaw indywidualnych. Redagowałam katalogi i współpracowałam z artystami takimi jak Marta Bogdańska, Ella Littwitz, Netta Laufer, Amir Yatziv czy Guy Slabbinck.

Uczestniczyłam w kilku programach artystycznych i kuratorskich, w których otrzymałam m.in. stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia oraz stypendium przyznane w ramach „Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju” (Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności).

W 2024 roku nakładem Wydawnictwa Warstwy ukazała się moja debiutancka książka Na środkowym pasie latem trawa była wysoka, będąca wizualno-tekstową opowieścią o autostradzie A4. Projekt o tym samym tytule został również zaprezentowany jako wystawa w Galerii Fotografii pf w Poznaniu na przełomie 2024 i 2025 roku oraz w ramach Rybnickiego Festiwalu Fotografii (marzec–maj 2025).

bottom of page